KOLEJNY RAZ W POLITYCE – JAK NAPISAĆ TESTAMENT NA RZECZ NGO?

Kolejny raz gościmy w tygodniku POLITYKA, tym razem w artykule “Gorzka kasa. Jak zapisać spadek fundacji?” autorstwa Juliusza Ćwielucha. Zapraszamy do lektury.

Wspieranie organizacji pozarządowych jest ważne nie tylko za życia. Coraz więcej osób decyduje się na przekazanie części majątku organizacjom, które wspierają na co dzień. 

Jeżeli zdarza Ci się wpłacić datek na schronisko dla psów, fundację zajmującą się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami albo wrzucić kilka złotych do puszki podczas finału WOŚP – pomyśl, czy nie podzielić się majątkiem na wypadek śmierci.

Do dawna jako Kancelaria Sukcesyjna sp. z o.o., a od niedawna także jako Wielopokoleniowi.pl, bierzemy udział w akcji #Napisztestament. Akcja propaguje dzielenie się majątkiem na wypad śmierci z NGO, co jest od wielu dziesięcioleci praktykowane na Zachodzie. W Polsce zyskuje coraz większą popularność. W ramach kampanii o lat organizowany Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów, a w ramach niego wykłady stacjonarne i on-line. Webinary, w tym kilka z udziałem Łukasza Martyńca, można obejrzeć na FB na stronie kampanii. Zebrało się już 20-kilka godzin merytorycznych webinarów.

Akcja organizowana jest przez szereg organizacji pozarządowych, które składają się na jej finansowanie. Kibicujemy i współpracujemy szczególnie niektórymi z nich. Od początku ogromne wrażenie zrobiła na nas działalność oraz historia powstania Fundacji Podaj Dalej im. Doktora Piotra Janaszka. Fundacja kontynuuje dzieło zmarłego tragicznie dr Piotra Janaszka, a prowadzona jest przez jego córki. Mamy zatem do czynienia ze swoistą sukcesją idei i misji realizowanej przez dr Piotra Janaszka. Fundacja zajmuje się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami i robi to w tak fantastyczny sposób, że trudno przejść obok jej działalności obojętnie. Zachęcamy do odwiedzin na ich stronie oraz do aktywnego wsparcia.

Polityka nr 40.2022 (3383) z dn. 27.09.2022 r. s. 36